Szczeciński zespół założony przez Wojtka Czajkowskiego(gitara vocal) po rocznych poszukiwaniach składu na wielu jam session we Free Blues Clubie,powstaje ostatecznie w listopadzie 1996r. Nazwa zespołu jest zainspirowana wierzeniami ludów afrykańskich, od których pochodzą pierwsze rytmy bluesowe. W pierwszych latach swej działalności zespół grał muzykę bluesową oraz boogie wzorując się na takich wykonawcach jak: John Lee Hooker, B.B.King, Blind Lemon Jefferson, Mississippi John Heart i Otis Rush oraz wielu innych pieśniarzach bluesowych. Grywał w klubach gdzie bawił publikę ekspresyjnością i bezpośrednim kontaktem wciągając w wir dobrej zabawy. Kilka lat współpracował z polskim pieśniarzem Janem „Izbą” Izbińskim oraz wspaniałym muzykiem jazzowym Markiem Kazaną. Zespół stronił od konkursów bluesowych, choć w 2002r wystąpił na Festiwalu Bluesowym Blustracje w Chorzowie gdzie otrzymał wyróżnienie, a syn słynnego John Lee Hookera (J.L.Hooker Jr) nazwał zespół najlepszym i najbardziej rasowym zespołem bluesowym jaki słyszał w Polsce.

Zespół występował z wieloma wykonawcami zza oceanu oraz z Europy – Eb Davis, Mike Quick, Mike Russel, Keith Dunn, Tommy Wailer. W 2006r koncertował w Irlandii i tam zagrał serię koncertów z Carlosem Johnsonem. Po kilku latach klasycznego „bluesowania”, Blue Crow tworzyło różne „mutacje”, a pierwszą z nich było Blue Crow Spiritual Blues Singers, który wykonywał pieśni bluesowe i gospel grając na starych akustycznych instrumentach. Później wprowadzał roots’owego bluesa do eksperymentów funkowych, soulowych i około-jazzowych, grając własne kompozycje oraz covery różnych wykonawców funkowych, będąc pod dużym wpływem Jamesa Browna, Clarence Gatemouth Browna, Steve Wondera i Maceo Parkera.

Dzięki zaangażowaniu dodatkowych muzyków, powstał projekt Blue Crow Groove Experience. W tej formie wystąpił na festiwalu Bluesada w szczecińskim Słowianinie, gdzie podczas koncertu poruszony ekspresją grania Jorgos Skolias wszedł na scenę i dołączył się do występu. W 2008r. powstał Blue Crow Roots Project, grający rhythm’n’bluesa oras broadway. Ten skład, zapraszając amerykańskiego bluesmana Daddy Hemingway’a oraz jamajskiego pianistę Rashidi Grafitti, zagrał kilka koncertów i zaprezentował się po raz kolejny na Bluesadzie. Fascynując się różnymi gatunkami i odmianami współczesnego soulu i funku, ale dalej pozostając pod dużym wpływem bluesa, inspirując się Hiramem Bullockiem, Jeffem Beckiem, Angie Stone, zespół tworzy kolejną mutację szykując się do nagrania nowego autorskiego materiału.